מתי נצטרך לעבור ניתוח ערמונית?

בלוטת הערמונית ממוקמת בסיס שלפוחית השתן של הגבר ומקיפה את צינור השופכה שמוביל את השתן משלפוחית השתן החוצה. במהלך חייו של הגבר, בלוטת הערמונית גדלה עקב השפעה של הורמונים זכריים, ויש לכרותה באם היא גורמת להפרעות העלולות לסכן את חייו. ההפרעות המחייבות ניתוח ערמונית הינן קושי במתן שתן, אבנים בשלפוחית השתן, זיהומים ודלקות בדרכי השתן כאשר לעתים זה יהיה עקב כך כי מדובר בזיהומים חוזרים, וכן אי ספיקת כליות עקב מגדילתה של בלוטת הערמונית. כמו כן, סיבה נוספת היא כאשר נעשה טיפול תרופתי אך זה לא עזר.

גדילתה של בלוטת הערמונית

הגדילה של בלוטת הערמונית היא לרוב שפירה, ומאובחנת כך אצל רוב הגברים. בדיקה של בלוטת הערמונית מומלצת לביצוע באופן שגרתי כבר החל מגיל 50, כאשר אצל 50 אחוז מהם היא מתגלה כשפירה בגיל זה. אצל 90 אחוז מאוכלוסיית הגברים הגדילה השפירה מתגלה מגיל 80 ומעלה.

מהם התסמינים שמחייבים פנייה לרופא?

גברים פונים לרופא המשפחה לייעוץ ראשוני כאשר הם מרגישים בעיקר זרם שתן חלש ודק, ומתן תכוף של שתן במהלך הלילה. בהתאם לגילם ומצבם הבריאותי, יחליט האם לבצע בדיקות לגילוי הפרעות בבלוטת הערמונית ובהתאם לתת תחילה טיפול תרופתי – שמטרתה להקטין את הבלוטה ולצמצם את תופעות הלוואי. ניתוח בלוטת הערמונית כמו כל ניתוח אחר נשקל באותו זמן בהתאם לממצאים, אך הרופאים אינם ששים לעשותו באם אין זה דחוף, כמו למשל ניתוח בבלוטת הערמונית עקב סרטן הערמונית.

מתי יהיה צורך בניתוח ערמונית?

לעתים יהיה צורך בניתוח הערמונית מכמה סיבות. לעתים גופו של המטופל לא יגיב לטיפול התרופתי, או באם הממצאים הראו כי המחלה הוחמרה טרם הטיפול. ישנם גברים שלעתים לא מסכימים לטיפול תרופתי מסיבות אישיות.

אילו סוגי ניתוחים להסרת הערמונית קיימים?

ישנם שני סוגים של ניתוחים לבלוטת הערמונית – ניתוח ערמונית בשיטה הסגורה דרך השופכה (TURP), שנעשית לחולים ברמה קטנה עד בינונית. השיטה השנייה נקראת השיטה הפתוחה, והיא למצב חמור יותר ונעשית בצורה פולשנית יותר. בכל אחד משני הניתוחים ישנם הכנות מסוימות, נעשית הרדמה וכן יש צורך בהחלמה איטית עד חזרה לשגרה, תוך כדי חזרה לבתי החולים לביקורות שגרתיות.